LM4040DIM3-10.0/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Mfr.Part #:
LM4040DIM3-10.0/NOPB
Datasheet:
Description:
Voltage References SOT-23-3 SMD/SMT Output Voltage:10 V 15 mA 1 % 40 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Length2.92 mm
Width1.3 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Number of Pins3
Temperature Coefficient40 ppm/°C
Height1.22 mm
PackagingReel
Thickness1 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Current Rating15 A
Output Current15 mA
Output Voltage10 V
Output TypeFixed
Max Power Dissipation306 mW
Max Output Current15 mA
Number of Channels1
Reference TypeFixed, Shunt
Cathode Current110 µA
Nominal Supply Current65 mA
Max Output Voltage10 V
Reference Voltage10 V
Schedule B8542390000
Initial Accuracy1 %
Shunt Current15 mA