
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 40 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 15 A |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 10 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 306 mW |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Cathode Current | 110 µA |
| Nominal Supply Current | 65 mA |
| Max Output Voltage | 10 V |
| Reference Voltage | 10 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Initial Accuracy | 1 % |
| Shunt Current | 15 mA |
Stock: 886
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56410
Ext.Price$0.56410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56410 | $0.56410 |
| 10 | $0.45792 | $4.57920 |
| 25 | $0.42087 | $10.52175 |
| 50 | $0.38681 | $19.34050 |
| 100 | $0.35551 | $35.55100 |
| 300 | $0.33902 | $101.70600 |
| 500 | $0.32330 | $161.65000 |
| 1000 | $0.28964 | $289.64000 |
